Ładowarki EV

Ładowarki EV – urządzenia do ładowania samochodów elektrycznych (EV)

produkowane w Hiszpanii w oparciu o komponenty najwyższej jakości. Umożliwiają budowę publicznych stacji ładowania o mocach od 30 do nawet 750 kW

Obligatoryjne stosowanie samochodów elektrycznych przez jednostki samorządu terytorialnego i instytucje państwowe,  pobudza ich sprzedaż, oczywistą konsekwencją jest powstanie sektora związanego z budową i udostępnianiem infrastruktury ładowania samochodów elektrycznych.

Może to biznes dla Ciebie?

Zastosowanie ładowarek samochodowych
Specyfikacja Techniczna
Do Pobrania

Jak jest zbudowany samochód elektryczny – BEV – battery electric vehicle

Na powyższej infografice możesz zobaczyć główne podzespoły samochodu elektrycznego czerpiącego energię wyłącznie z baterii – nie znajdziesz tu żadnego silnika spalinowego, który mógłby wspomóc ładowanie baterii jak to się dzieje w hybrydach.

Samochód elektryczny napędzany jest silnikiem/silnikami elektrycznymi. Silnik potrzebuje do pracy energii elektrycznej i w tym celu samochód elektryczny jest wyposażony w potężny akumulator/ magazyn energii. Od pojemności tego akumulatora zależy oczywiście zasięg naszego „elektryka”. Jakkolwiek nie byłby on jednak potężny, nigdzie nie pojedziemy, jeżeli go wcześniej nie naładujemy.

Bateria trakcyjna – główny magazyn energii „elektryka” – jego pojemność jest wyrażona w kWh lub Ah – znając maksymalną moc silnika przy określonej prędkości, możemy „na skróty” oszacować zasięg naszego samochodu. Oczywiście poza silnikiem, prąd z baterii trakcyjnej będzie zużywało ogrzewanie, klimatyzacja, światła itp. odbiorniki. Miedzy innymi dlatego, zasięg samochodu elektrycznego znacząco zmniejszy się zimą. Na dodatek zimą pojemność baterii drastycznie spadnie w związku z obniżoną temperaturą. Przy dużych mrozach, zasięg samochodów elektrycznych spada o 30-50%

Aby naładować baterie samochodu EV możemy skorzystać z ładowania za pomocą:

  • ładowarki AC (prądu przemiennego) wpiętej do zwykłego gniazdka w garażu
  • ładowarki AC zasilanej prądem trzyfazowym
  • ładowarki DC (prądu stałego) – zwanej szybką ładowarką
  • ultraszybkiej ładowarki HV DC

Aby zrozumieć różnice w sposobie i szybkości ładowania samochodów elektrycznych, należy zagłębić się nieco w szczegóły budowy i działania samochodu elektrycznego.

Silnik elektryczny – serce napędu pojazdu – zamienia energię elektryczną na pracę – czyli wprawia koła w ruch. Samochody elektryczne są wyposażone w 1,2 lub 4 takie silniki. silnik elektryczny może zatem napędzać dwa koła jednej osi, dwa koła obu osi lub każde koło z osobna. W samochodach elektrycznych stosuje się silniki prądu przemiennego asynchroniczne (ASM) i synchroniczne (PSM).

Przetwornica napięcia –  magazynowanie energii wymaga stosowania prądu stałego – bateria ładowana jest prądem stałym DC i uzyskiwany z niej prąd to również prąd o stały. Silnik samochodu elektrycznego jest zasilany prądem przemiennym. Aby go uzyskać niezbędna jest przetwornica zainstalowana na pokładzie pojazdu.

Ładowarka pokładowa – urządzenie niezbędne do ładowania baterii ze źródła prądu przemiennego – AC. Może nim być zwykłe gniazdko o napięciu 230V – wtedy ładowarka będzie pobierała maksymalnie 3,6 kW na godzinę. Czas ładowania taką metodą będzie oczywiście bardzo długi, zważywszy, że pojemność baterii samochodów osobowych produkowanych seryjnie, zawiera się w przedziale 60 do 100 kWh, czas ten wyniesie 16 do 27 godzin!!! Do ładowania można tez wykorzystywać ładowarki prądu przemiennego. Zasilane są prądem trzyfazowym i dzięki temu ich moce sięgają nawet 22 kW. Ale czy to oznacza, że samochód uda nam się naładować w 3 godziny? Otóż raczej nie, dlaczego? Ładowarka pokładowa, czyli przetwornica prądu przemiennego na stały ma w większości samochodów elektrycznych moc ograniczona do 7,4 kW. Zatem taki samochód podłączony do ładowarki AC o mocy 22 kW, i tak będzie się ładował do pełna 8 do 14 godzin.

Aby szybko naładować samochód elektryczny stosuje się tzw. szybkie ładowarki – ładowarki prądu stałego – DC. Są to urządzenia, które ładują baterię trakcyjną samochodu elektrycznego z pominięciem jego ładowarki pokładowej. W ładowarkach DC jest wbudowana przetwornica prądu przemiennego na stały. Są to urządzenia dużej mocy, generujące prąd ładowania od 30 do nawet 400 kW. Ładowanie baterii trakcyjnej zajmie takiej ładowarce od kilku minut do dwóch-trzech godzin!

Regulator ładowania – jedynym ograniczeniem dla szybkości ładowania baterii trakcyjnej jest algorytm ładowania, który producent samochodu zdefiniował w oprogramowaniu samochodu. W celu zwiększenia żywotności baterii, regulator ładowania pozwala ładowarce DC na ładowanie z dużą mocą, gdy bateria jest mocno rozładowana. Zazwyczaj gdy osiąga ona 70-80% naładowania, oprogramowanie samochodu ogranicza moc, aby końcowa faza ładowania przebiegała znacznie wolniej. Dzięki zastosowaniu tego rozwiązania, szybkie ładowanie samochodów elektrycznych ładowarkami DC jest bezpieczne dla baterii.

W naszej ofercie znajdują się ładowarki DC hiszpańskiego producenta Vega Chargers. Dysponujemy ładowarkami o mocach od 30 do 720 kW.

Zapraszamy do kontaktu osoby zainteresowane zakupem szybkiej ładowarki do domu, firmy lub jako wyposażenie publicznej stacji ładowania – nasze urządzenia spełniają wszystkie wymagane prawem normy i są wykonane z najwyższej jakości komponentów.

Szybka ładowarka DC Aloha-Gravity 30 kW

Najczęściej wybieraną ładowarką DC, mająca zastosowanie w domach i firmach, jest ładowarka Aloha-Gravity o mocy 30 kW.

Pozwala ona w 2-3 godzin naładować baterię samochodu elektrycznego. Już w godzinę można zwiększyć zasięg swojego auta o 200 km. Ładowarkę tę można również wykorzystać w budowie publicznych stacji ładowania – jest wyposażona we wszystkie funkcje wymagane przez prawo.

Można ją powiesić na ścianie lub zamontować na solidnym postumencie

specyfikację techniczną można pobrać tutaj

Szybka ładowarka DC Aloha-Lander 60 kW

Dla zastosowań komercyjnych często wybierana jest ładowarka Aloha-Lander 60 kW. Umożliwia ona jednoczesne ładowanie dwóch samochodów elektrycznych. Jej budowa pozwala na usytuowanie na gruncie, bez konieczności instalowania dodatkowego postumentu.

Aby pobrać specyfikację techniczną kliknij tutaj

Ultraszybka ładowarka HPC Constellation o mocy 720 kW

Największą dostępną ładowarką, jest ładowarka HPC Constellation o mocy 720 kW.

Ładowarka ta umożliwia ładowanie do 10 samochodów elektrycznych z mocą do 400 kW każdy. Ładowarka ta jest idealnym rozwiązaniem dla dużych stacji ładowania przy autostradach i drogach ekspresowych.

PONIŻEJ DO POBRANIA INSTRUKCJA MONTAŻU

 

INSTRUKCJA MONTAŻU ALOHA-GRAVITY-30kW

x